پزشکی در آمریکا

برترین رشته های تحصیلی آمریکا
برترین رشته های تحصیلی آمریکا
آگوست 9, 2022
زندگی در آمریکا
زندگی در آمریکا
آگوست 13, 2022

رشته پزشکی در آمریکا یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در این کشور به شمار می رود. دوره های پزشکی آمریکا به همان اندازه که پرطرفدار است با سختی های به مراتب بالاتری نسبت به سایر کشورهای دنیا همراه است. دانشجویان از سراسر دنیا با آگاهی از شرایط موجود برای برترین دانشگاه های آمریکا اقدام می نمایند.

دولت آمریکا شرایط ویژه ای را برای دانشجویان پزشکی در نظر گرفته است که از مهم ترین آنها می توان به بورسیه های تحصیلی، بازار کار ایده آل و امکان اخذ مدارک حرفه ای اشاره کرد. این مزایا سبب می گردد تا دانشجویان از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته پزشکی شانس خود را برای ورود به دانشگاه های آمریکا امتحان نمایند.

شرایط پزشکی در آمریکا، هزینه های تحصیل، برترین دانشگاه های این کشور و همچنین مزایای پزشکی در آمریکا که توسط مشاورین موسسه مون ایمیگریشن گردآوری شده است، در این مقاله مطرح شده است. از همین رو دانشجویان با مطالعه این مقاله قادر خواهند بود با آگاهی کامل برای دوره های پزشکی در آمریکا اقدام نمایند.

شرایط پزشکی در آمریکا

برخلاف تحصیل در رشته پزشکی در اروپا، تحصیل پزشکی در آمریکا معمولاً پس از اتمام چهار سال تحصیل در مقطع کارشناسی که شامل برآورده کردن شرایط دوره پیش پزشکی و اخذ مدرک لیسانس (BA) در هر موضوعی است، آغاز می گردد. الزامات (پیش نیازها) برای تحصیل پزشکی در آمریکا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. اما دروس زیست شناسی، شیمی عمومی و شیمی آلی به عنوان دروس اصلی این رشته به شمار می روند. برخی از دانشگاه های آمریکا دروس ریاضی، زبان و علوم را برای ورود به دوره پزشکی مورد ارزیابی قرار می دهند.

تحصیل پزشکی در آمریکا یک دوره 4 ساله است که به دو بخش تقریباً مساوی تقسیم می شود: پیش بالینی (شامل دروس آموزشی در علوم پایه) و بالینی (کارآموزی متشکل از چرخش در بخش های مختلف یک بیمارستان آموزشی). این برنامه بسته به دانشکده پزشکی به دکترای پزشکی استئوپاتیک (DO) یا دکترای پزشکی (MD) منجر می شود. هر دو مدرک به دارنده این امکان را می دهند که پس از تکمیل یک برنامه اقامت معتبر، به طبابت بپردازند. پیش نیاز اصلی داشتن مدرک لیسانس در زیست شناسی، شیمی یا سایر رشته های مرتبط با پزشکی است.

تعداد کمی از دانشکده‌ های پزشکی برنامه‌ های محدودی را پس از دبیرستان ارائه می‌ دهند که تحصیل در مقطع کارشناسی را با آموزش پزشکی ترکیب می‌ کند. دانش آموزان بر اساس مدارک دبیرستان خود به طور موقت در این برنامه ها پذیرفته می شوند و اگر عملکرد آنها رضایت بخش باشد، اجازه پیشرفت تا درجه MD را دارند. این برنامه به طور کلی شش یا هفت سال به طول می انجامد و پذیرش در آن برای دانشجویان بین المللی بسیار رقابتی است.

درخواست پذیرش برای تحصیل پزشکی در آمریکا

دانشگاه های آمریکا برای اخذ پذیرش از دانشجویان بین المللی مدارک مشخص و تعیین شده ای که در ادامه به آنها اشاره می شود، طلب می کنند. دانشجویان می بایست در بازه زمانی مشخص برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا اقدام نمایند. به صورت معمول دانشجویان بین المللی در سه بازه زمانی قادر خواهند بود برای دوره های پزشکی در آمریکا اقدام نمایند.
  • سوابق تحصیلی در مقطع کارشناسی (لیسانس)
  • قبولی در MCAT
  • توصیه نامه
  • فعالیت های فوق برنامه
  • ویژگی های شخصی
  • مدرک زبان

لازم به ذکر است که مدارک عنوان شده مربوط به دانشجویانی می باشد که مدرک کارشناسی خود را در خاک کشور آمریکا اخذ کرده باشند. دانشجویان بین المللی برای ورود به دوره های پزشکی می بایست برای دوره های کارشناسی در آمریکا اقدام نمایند.

هزینه تحصیل پزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا برای دانشجویان بین المللی با هزینه همراه است. لازم به ذکر است که هزینه پزشکی در این کشور به مراتب از سایر رشته تحصیلی بالاتر است. هزینه های تحصیل در رشته پزشکی به دو دسته دوره های کارشناسی و دوره های پزشکی تقسیم می شود. هزینه های دوره کارشناسی با توجه به رشته علوم پایه و دانشگاه انتخابی بین 30 تا 40 هزار دلار در سال تخمین زده می شود.

دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی و اخذ مدرک و قبولی در در آزمون MCAT وارد دوره پزشکی می شوند که هزینه های معمول این دوره بین 35 تا 50 هزار دلار در سال در نظر گرفته می شود. دانشجویان برتر در صورت ارائه مدارک علمی بین المللی و کسب نمرات ایده آل در دانشگاه قادر خواهند بود از بورسیه های معمول بهره مند شوند.

همچنین دانشجویان بین المللی به واسطه قوانین کشور آمریکا قادر خواهند بود تا با کار دانشجویی بخشی از هزینه های تحصیل پزشکی در آمریکا را تامین نمایند. لازم به ذکر است که هزینه های دانشگاه به صورت اقساط و به طور معمول دو یا سه بار در سال توسط دانشجویان به دانشگاه پرداخت می شود.

برترین دانشگاه های پزشکی آمریکا

کشور آمریکا به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا برای رشته پزشکی شناخته می شود. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این رشته برای ویزای تحصیلی کشور آمریکا اقدام می کنند. یکی از برترین مزایای دوره های پزشکی در کشور آمریکا، سطح بالای دانشگاه های این کشور در رتبه بندی های جهانی است. از همین رو در این بخش به برترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در کشور آمریکا اشاره می شود.

دانشگاه هاروارد

هاروارد یکی از مدارس برتر در کشور آمریکا به شمار می رود، مهم نیست که چه رشته ای باشد، بنابراین جای تعجب نیست که دانشکده پزشکی هاروارد در رتبه اول در این لیست قرار دارد. دانشگاه هاروارد بیش از اینکه یکی از بهترین دانشکده های پزشکی باشد، دانشجویان بین المللی می پذیرد. لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در دانشگاه هاروارد ملزم به پرداخت هزینه می باشند. به همراه هزینه های جاری تحصیل و زندگی در آمریکا می بایست شرایط ورود به این دانشگاه و سختی های لازم برای اخذ مدرک را در نظر گرفت.

دانشکده پزشکی استنفورد

دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد سالانه بین 1 تا 5 دانشجوی غیر آمریکایی می پذیرد و این تعداد شامل شهروندان کانادایی نیز می شود. از همین رو شانس دانشجویان ایرانی برای ورود به این دانشگاه به مراتب پایین تر از سایر دانشگاه های کشور آمریکا در رشته پزشکی می باشد. این دانشگاه همانند سایر دانشگاه های برتر پزشکی در آمریکا از دانشجویان بین المللی هزینه بالایی را طلب می کند. دانشجویان پس از کسب مدرک کارشناسی و قبولی در آزمون MCAT قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به دانشکده پزشکی استنفورد امتحان نمایند.

دانشگاه جان هاپکینز

یکی از مزایای دانشگاه جان هاپکینز دانشکده پزشکی، علاوه بر این که یکی از مدارس برتر برای تحصیل پزشکی در ایالات متحده است، این است که همه متقاضیان خود را بدون در نظر گرفتن بین المللی یا محلی بودن، در یک مقیاس در نظر می گیرد. به عبارت دیگر، دانشگاه جانز هاپکینز به جای داشتن تعداد یا درصد مشخصی از دانشجویان بین‌ المللی که مدرسه مجاز به پذیرش آنها است، فقط به بررسی واجد شرایط بودن یا نبودن یک دانشجو می‌ پردازد و تنها بر اساس آن درخواست را می‌ پذیرد یا رد می‌ کند. دانشجویان بین المللی علاوه بر تحصیل در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی، می توانید در بیمارستان معروف جانز هاپکینز، یکی از بهترین بیمارستان های کشور، تجربیات دست اولی نیز کسب کنید.

مزایای پزشکی در آمریکا

همانطور که در این مقاله عنوان گردید، رشته پزشکی به عنوان یکی از برترین رشته های تحصیلی در کشور آمریکا به شمار می رود. از مهم ترین دلایل آن می توان به رتبه های بالای دانشگاه های آمریکا، شرایط کار پس از تحصیل و زندگی در یک کشور آرمان گرا اشاره کرد. این نکات و مزایای دیگری که در ادامه به آنها اشاره می شود، سبب می گردد تا بسیاری از دانشجویان از سراسر دنیا شانس خود را برای ورود به دوره پزشکی در آمریکا امتحان نمایند.

تحصیل به زبان انگلیسی

زبان انگلیسی به عنوان رایج ترین زبان موجود در دنیا شناخته می شود. از همین رو دسترسی و کسب مدرک در این زبان برای دانشجویان بین المللی در مقیاس زبان های دیگر به مراتب ساده و قابل دسترس تر می باشد. این مزیت باعث می گردد تا دانشجویان با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی همانند آیلتس و تافل به راحتی برای دوره های پزشکی در آمریکا اقدام نمایند.

کیفیت آموزش

از دیگر مزایای دوره های پزشکی در آمریکا می توان به کیفیت بالای آموزش در این کشور اشاره کرد. برترین و بروز ترین تکنولوژی های دنیا در زمینه پزشکی در کشور آمریکا وجود دارد و این به دانشجویان بین المللی کمک میکند تا بهترین آموزش را کسب نمایند. وجود اساتید برجسته به همراه امکانات پژوهشی پیشرفته و فن آوری نوین از دیگر دلایل کیفیت آموزشی بالای آمریکا به شمار می رود.

اعتبار مدارک

یکی دیگر از امتیازات تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا را می توان به امکان اشتغال به کار فارغ التحصیلان در هر کشوری بدون آزمون تعیین صلاحیت اشاره نمود. این موضوع به دلیل اعتبار فوق العاده مدرک پزشکی آمریکا که مورد قبول اکثر کشور های دنیاست، نشات می گیرد. همچنین کشور آمریکا بیشترین تعداد دانشگاه را در میان برترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی به خود اختصاص داده است.

شرایط کار

کسب مهارت عملی در رشته پزشکی بسیار حائز اهمیت است. از همین رو سیستم آموزشی کشور آمریکا این شرایط را برای دانشجویان پزشکی فراهم کرده است که به همراه آموزش به صورت نیمه وقت در بیمارستان و یا مراکز پژوهشی دانشگاه مشغول به کار شوند. همچنین به واسطه شرایط و بازار کار ایده آل این کشور، دانشجویان پس از اتمام پزشکی در این کشور به راحتی قادر خواهند بود تا شغل و حرفه مورد نظر خود را دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *