ویزای نخبگان آمریکا

Hello world!
آوریل 16, 2022
کارشناسی در آمریکا
کارشناسی در آمریکا
جولای 30, 2022

ویزای EB-1 یا همان ویزای نخبگان آمریکا به برخی از مدیران چند ملیتی و افراد دارای توانایی فوق العاده در زمینه های علم، هنر، آموزش، تجارت یا ورزش اجازه می دهد تا اقامت دائم قانونی کشور آمریکا را کسب نمایند. بهترین راه برای بسیاری از مهاجران علاقه مند به کشور آمریکا برای به دست آوردن اقامت دائم و قانونی این کشور اقدام از روش ویزای نخبگان است. در این روش مهاجرتی افراد قادر خواهند بود تا متناسب با شرایط و توانمندی خود با کمترین میزان سرمایه مورد نیاز برای کسب اقامت دائم کشور آمریکا اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که اقدام از روش ویزای نخبگان آمریکا شرایط و ضوابط به خصوصی را طلب می کند. این شرایط متناسب با نوع و روش اقدام مهاجران متفاوت است و هر دسته بندی ویزای نخبگان آمریکا با تنظیم و فراهم کردن مدارک مورد نیاز که در ادامه این مقاله به آن اشاره می شود، مقدور می باشد. از همین رو افراد پس اثبات توانمندی خود در زمینه های مورد نظر ویزای نخبگان آمریکا قادر خواهند بود تا اقامت این کشور را دریافت نمایند.

انواع ویزای نخبگان آمریکا

بر اساس دستاوردهای مختلفی که مردم می توانند داشته باشند، دولت ایالات متحده ویزای EB1 یا همان ویزای نخبگان را به سه زیر دسته تقسیم کرده است:

 • افرادی با توانایی های فوق العاده در هنر، علم، آموزش، دو و میدانی و تجارت.

دستاوردهای این افراد باید گسترده و شناخته شده باشد. این نکته بدین معناست که در جوامع بین المللی قابلیت اثبات آن وجود داشته باشد. در این روش نیازی به پیشنهاد شغلی از جانب کارفرما آمریکایی نیست.

 • اساتید و پژوهشگران برجسته ای که به دلیل مشارکت در زمینه های خود، به رسمیت شناخته شده اند.

اساتید و محققین باید حداقل 3 سال تجربه در زمینه تحقیق یا تدریس داشته باشند و باید ثابت کنند که برای ادامه پیشرفت رشته خود در یک موقعیت پژوهشی یا تدریس در دانشگاه به کشور آمریکا می آیند.

 • مدیران که در 3 سال گذشته حداقل 1 سال در شعبه بین المللی یک شرکت آمریکایی کار کرده اند.

این دسته از داوطلبان ویزای نخبگان آمریکا می بایست برای یک موقعیت مشخص در کشور آمریکا اقدام نمایند. به صورت معمول این دسته از متقاضیان با توجه به توانمندی به کشور آمریکا انتقال پیدا می کنند.

ویزای EB1 برای مدیران

برخی از مدیران شرکت های خارجی که به کشور آمریکا مهاجرت می کنند، ممکن است واجد شرایط باشند. یک مدیر در صورتی واجد شرایط وضعیت ویزای نخبگان آمریکا است که در سه سال قبل از درخواست حداقل یک سال توسط یک شرکت در خارج از کشور آمریکا استخدام شده باشد و بخواهد برای ادامه خدمت به این کشور مهاجرت کند. استخدام باید در خارج از ایالات متحده در یک ظرفیت مدیریتی یا اجرایی و با همان کارفرما، یک شرکت وابسته یا یک شرکت تابعه کارفرما باشد.

هیچ گواهی کار برای این طبقه بندی مورد نیاز نیست، اما کارفرما باید یک پیشنهاد شغلی و یک درخواست به USCIS ارائه دهد. متقاضیان این ویزا باید بتوانند ثابت کنند که در 3 سال گذشته به مدت 1 سال در کسب و کار چند ملیتی (یا زیر مجموعه یا شرکت تابعه آنها) مشغول به کار بوده اند.

ویزای EB-1 برای اساتید و محققان برجسته

اساتید و محققان برجسته در سطح بین المللی به دلیل دستاوردهای علمی برجسته خود در یک زمینه خاص شناخته می شوند. علاوه بر این، یک استاد یا محقق برجسته باید حداقل سه سال تجربه در زمینه تدریس یا تحقیق در آن حوزه دانشگاهی داشته باشد و در دانشگاه یا سایر مؤسسه های آموزش عالی وارد کشور آمریکا شود. اگر کارفرما به جای یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی، یک شرکت خصوصی است، بخش یا مؤسسه کارفرما خصوصی باید حداقل سه نفر را به طور تمام وقت در فعالیت های تحقیقاتی استخدام کند و دستاوردهای مستند در زمینه دانشگاهی داشته باشد. ویزای نخبگان آمریکا برای اساتید و پژوهشگران ملزم به ارائه پیشنهاد کاری از یک کارفرما آمریکایی است.

شرایط مورد نیاز

برای این دسته 5 معیار از طرف دولت آمریکا در نظر گرفته شده است. متقاضیان ویزای نخبگان آمریکا برای اقدام می بایست حداقل 2 مورد از موارد که در ادامه به آنها اشاره می شود، مدارک قابل استناد را ارائه دهند.

 • یک جایزه ملی یا بین المللی برای برتری یا موفقیت خارق العاده در زمینه کاری
 • عضویت در انجمن های انحصاری که برای پیوستن به آنها نیاز به دستاوردهای خارق العاده است.
 • انتشار مطلب یا مقاله بین المللی توسط شخص دیگری در زمینه دستاوردهای شخصی شما
 • به عنوان داور در زمینه تخصصی خود فعالیت داشته باشید.
 • انتشار مقاله بین المللی در زمینه در حال انجام مرتبط با فعالیت و تخصص خود

ویزای نخبگان آمریکا متناسب با توانایی فوق العاده

متقاضیان این دسته باید بتوانند نشان دهند که توانایی فوق العاده ای در علوم، هنر، آموزش، تجارت یا ورزش دارند. این توانایی باید در سطح ملی یا بین‌ المللی توسط یک نهاد قانونی مانند دانشگاه‌ های معتبر، انجمن‌ های هنری، یا نهادهای حاکم بر ورزش به رسمیت شناخته شود. هیچ پیشنهاد شغلی برای این دسته مورد نیاز نیست.

شرایط مورد نیاز

10 معیار برای دسته توانایی فوق العاده EB-1 وجود دارد که متقاضیان باید حداقل 3 مورد از این موارد را داشته باشند تا ویزای نخبگان آمریکا به آنها تعلق بگیرد. با این حال، شواهدی مبنی بر دریافت یک جایزه مانند جایزه نوبل، اسکار یا مدال المپیک به متقاضیان اجازه می دهد تا بدون ارائه موارد زیر برای ویزای نخبگان آمریکا اقدام نمایند.

 • دریافت جایزه ملی یا بین المللی برای موفقیت در رشته خود
 • عضویت در انجمن هایی در حوزه کاری خود که مستلزم «دستاوردهای برجسته» اعضای آن است.
 • مطالبی که در مورد شما در نشریات تجاری بزرگ یا سایر رسانه های اصلی منتشر شده است.
 • سابقه و ارائه مدرک به عنوان داور و یا قاضی در زمینه تخصص خود
 • مشارکت های اصیل، علمی، هنری، ورزشی، یا مرتبط با کسب و کار که در رشته شما اهمیت زیادی دارند. اساسا، USCIS قضاوت خود را در مورد مشارکت شما بر اساس نامه های پشتیبانی است که دیگران در این زمینه ارسال می کنند. بنابراین نامه‌ های مقامات معتبر در حوزه شما که مشارکت‌ های شما را اصلی و قابل توجه می‌ دانند، این نیاز را برآورده می‌ کند.
 • تالیف مقالات علمی بین المللی در رشته شما
 • نمایش آثار خود در نمایشگاه ها یا فستیوال های بین المللی
 • ایفای نقش حیاتی یا رهبری برای سازمان هایی که شهرت بالایی در زمینه فعالیت شخص مورد نظر برای ویزای نخبگان آمریکا دارد.
 • دریافت دستمزد و حقوق به مراتب بالاتر از سایر افراد در زمینه مورد نظر.
 • موفقیت تجاری در هنرهای نمایشی

مراحل درخواست ویزای EB1 از کارفرما در آمریکا

اولین شرط لازم برای یک کارفرما آمریکایی برای استخدام کارمند بین المللی، دریافت گواهینامه کار توسط وزارت کار کشور آمریکا است. این کار با پر کردن فرم ETA 750 به DOL انجام می شود. با ارسال این فرم، کارفرما آمریکایی اذعان می کند که با توجه به دستمزدهای عرف و منطقی در کشور آمریکا فردی را برای استخدام در شغل و موقعیت کاری در کشور آمریکا پیدا نکرده است. فرم توسط DOL پردازش می شود و کارفرما و کارمند از تصمیم مطلع می شوند. در صورت تایید، کارفرما آمریکایی قادر خواهد بود برای اقدام از روش ویزای نخبگان آمریکا به مرحله بعدی ورود پیدا کند و در غیر اینصورت این روند در این مرحله با شکست مواجه می شود.

ارائه درخواست

علاوه بر گواهی کار، کارفرما باید درخواستی را نیز به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) ارسال کند. این کار با پر کردن فرم I-140، درخواست مهاجر برای نیروی کار بین المللی انجام می شود. کارفرما همچنین باید صورت های مالی، حسابرسی و اظهارنامه مالیاتی را پیوست کند تا ثابت کند که شرکت از نظر مالی با ثبات است. برای ویزای توانایی فوق العاده EB1، شما به عنوان متقاضی می توانید دادخواست را به USCIS ارسال کنید و هزینه مربوط به آن را پرداخت نمایید. USCIS به دادخواست رسیدگی کرده و کارفرما را مطلع خواهد کرد.

در صورت تایید، پرونده به مرکز ملی ویزا (NVC) خواهد رفت. در صورت رد، کارفرما آمریکایی مجاز به استخدام نیروی کار بین المللی نمی باشد. وقتی پرونده به NVC می رود، آنها یک شماره پرونده و شماره شناسه فاکتور را تعیین می کنند. این اسناد بخشی از بسته حاوی دستورالعمل نحوه درخواست خواهد بود که برای کارمند بین المللی در کشور خود ارسال می شود. با این حال، از آنجایی که در ویزای نخبگان آمریکا سقفی وجود دارد، NVC تنها زمانی این بسته را ارسال می کند که تاریخ اولویت متقاضی فعلی باشد.

مراحل درخواست ویزای نخبگان آمریکا

در ویزای نخبگان آمریکا همانند سایر روش های مهاجرتی، متقاضیان می بایست با سپری کردن مراحل از پیش تعیین شده توسط دولت آمریکا شانس خود را برای ورود و کسب اقامت کشور آمریکا امتحان نمایند. از همین رو و برای آگاهی افراد موسسه مهاجرتی moonimmigration شرایط و ضوابط مورد نیاز برای این دسته از عزیزان را در اختیارشان قرار داده است.

تکمیل فرم DS-260

متقاضی یا نیروی کار بین المللی برای اقدام از روش ویزای نخبگان آمریکا باید این فرم را تکمیل کند که به عنوان درخواست ویزای EB1 عمل می کند. این فرم توسط سفارت یا کنسولگری آمریکا که از آن درخواست می کنند پردازش می شود.

معاینه کامل پزشکی و واکسیناسیون

در بسته NVC نیز الزامات در مورد معاینات پزشکی و واکسیناسیون وجود دارد که متقاضی باید انجام دهد. متقاضی باید برای تکمیل مدارک و امضای آنها به پزشک دارای مجوز که توسط دولت آمریکا مشخص می شود، مراجعه کند.

ارائه مدارک مورد نیاز

پس از اینکه NVC فرم DS-260 شما را تأیید کرد، باید مدارک پشتیبانی پرونده خود را ارسال کنید. برای درخواست ویزای EB1 باید مدارک زیر را در پرونده درخواست خود ارائه دهید:

 • پاسپورت شما که باید بیش از 6 ماه پس از عزیمت شما به آمریکا معتبر باشد.
 • پیشنهاد استخدام از طرف کارفرما در آمریکا
 • گواهی کار تایید شده
 • دادخواست تایید شده
 • صفحه تایید DS-260 شما
 • اسناد پزشکی و واکسن امضا شده
 • دو عکس مطابق با شرایط لازم برای عکس ویزای آمریکا
 • اثبات اینکه شما معیارهای دسته ای را که درخواست می کنید را برآورده می کنید.
 • نامه های کارفرما های قبلی
 • دادگاه و سوابق کیفری

شرکت در مصاحبه

NVC درخواست و مدارک پشتیبان شما را بررسی می کند و اگر شرایط دیگری وجود نداشته باشد، مصاحبه ای را برای شما در سفارت آمریکا که از آن درخواست می کنید، تعیین می کند. در مصاحبه شرکت کنید و تا حد امکان در پاسخ به سوالات مربوط به سابقه و سایر جزئیات خود دقیق باشید. مصاحبه کننده در مورد اینکه آیا باید ویزای EB1 را برای شما صادر کند یا خیر، تصمیم نهایی را به شما اعلام می کند.

هزینه های ویزای نخبگان آمریکا

هنگام درخواست ویزای EB1 هزینه های زیادی وجود دارد که شما مسئول پرداخت آن هستید. مبالغ متفاوت است و توسط USCIS و سفارت آمریکا در کشوری که از آن درخواست می دهید تعیین می شود. به طور کلی، شما باید هزینه های مرتبط با ویزای نخبگان آمریکا که در ادامه به آنها اشاره می شود، پرداخت نمایند.

 • هزینه ثبت درخواست فرم I-140
 • هزینه پردازش DS-260
 • هزینه معاینه پزشکی
 • هزینه های دریافت اسناد پشتیبانی
 • هر گونه هزینه ترجمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *