ویزای تحصیلی

ویزای F1 ویزای تحصیلی آمریکا

یکی از معروف ترین ویزاهای تحصیلی آمریکا است. این نوع ویزا برای ورود به دانشگاه ها و کالج ها می باشد. اگر دانشجو متاهل و فرزند زیر ۲۱ سال داشته باشد برای انها ویزا F2 میتوان درخواست دهد.

پذیرش  مقطع لیسانس در دانشگاه در آمریکا

اگرچه سیاست‌های پذیرش از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است، اما اکثر آن‌ها پذیرش را بر اساس چندین معیار تعیین می‌کنند، از جمله دورۀ تحصیل دانش آموز در دبیرستان، میانگین نمرۀ درجۀ GPA، شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه، نمرات آزمون SAT یا ACT، مقاله و احتمالاً مصاحبه شخصی.
اما به طور کلی:

 • دفتر پذیرش دانشگاه در نظر می‌گیرد که آیا دانش آموز دوره‌هایی را در دبیرستان گذرانده است که وی را برای دوره‌های دشوارتر آماده کرده باشد. معدل متوسطه دانش آموز نیز در نظر گرفته می‌شود. معدل میانگین که نمرات جمع شده دانش آموز را نشان می‌دهد.
 • به هر درجه حرف تعدادی امتیاز «به شکل زیر» اختصاص می‌یابد:
 • A = 4
 • B = 3
 • C = 2
 • D = 1
 • F = 0
 • معدل با جمع کردن تمام امتیازات کسب شده برای هر یک از دروس و تقسیم کل امتیازات بر تعداد کل دروس محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، معدل 3.0 معدل B برای تمام دوره‌های اخذ شده است.
 • افسران پذیرش دانشگاه دوست دارند از دانش آموزان دبیرستانی که در فعالیت‌های فوق برنامه شرکت کرده‌اند مانند کلوپ‌های مکتبی، تیم‌های ورزشی، دولت دانشجویی و باشگاه‌های خیرخواهانه، درخواست‌هایی را مشاهده کنند. مشارکت داوطلبانه در این نوع فعالیت‌ها نشانه این است که دانش آموزان درس‌های ارزنده زندگی مانند کار تیمی، رهبری یا مسئولیت مدنی را آموخته‌اند.
 •  اکثر دانشجویان در ایالات متحدۀ آمریکا باید آزمون‌های SAT «قبلاً به عنوان آزمون استعداد تحصیلی شناخته می‌شدند» یا ACT «قبلاً به عنوان تست دانشگاه آمریکا شناخته می‌شد» را در سال آخر دبیرستان بگذرانند.
 •  هر دانشگاه حداقل نمرۀ SAT یا ACT را تعیین می‌کند که دانشجو برای گرفتن پذیرش باید کسب کند. این‌ها آزمون های کمی استاندارد است. SA) مهارت‌های خواندن انتقادی، ریاضیات و نوشتن را آزمایش می‌کند. ACT انگلیسی، ریاضیات، خواندن و استدلال علوم را آزمایش می‌کند و شامل یک آزمون نوشتاری اختیاری است.

مراحل دریافت ویزای F-1 دانش آموزی آمریکا

 1. در یک مدرسه تأیید شده SEVIS پذیرفته شوید: قبل از اینکه بخواهید ویزای دانشجویی F1 خود را برای ایالات متحدۀ آمریکا درخواست کنید، باید در یک مدرسه تأیید شده توسط SEVIS درخواست دهید و مورد قبول واقع شوید.
 2. هزینه SEVIS خود را پرداخت کنید و I-20 خود را دریافت کنید: پس از پذیرش، برای ثبت نام در سیستم اطلاعات بازدید کننده دانشجو و تبادل SEVIS، باید هزینۀ SEVIS I-901 را بپردازید. سپس، مدرسۀ شما فرم I-20 را به شما ارائه می‌دهد. این فرم هنگام حضور در مصاحبه ویزای F1 به افسر کنسولگری ارائه می‌شود.
 3. درخواست ویزا را تکمیل کنید: درخواست ویزای دانش آموزی F1 بسته به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده که با آن سر و کار دارید ممکن است متفاوت باشد. شما ملزم به پرداخت هزینۀ درخواست ویزا غیر قابل استرداد خواهید بود. یک درخواست ویزای آنلاین در دسترس است که به شما امکان می‌دهد فرم DS-160 را برای مصاحبۀ ویزای F1 خود تکمیل و چاپ کنید.
 4. برای مصاحبۀ خود برنامه ریزی و آماده کنید: می‌توانید مصاحبۀ ویزای F1 خود را با سفارت یا کنسولگری ایالات متحده تنظیم کنید. زمان انتظار برای قرارهای مصاحبه با توجه به مکان، فصل و دستۀ ویزا متفاوت است، بنابراین باید زودتر برای ویزای خود اقدام کنید. ویزای دانشجویی F1 برای ایالات متحدۀ آمریکا می‌تواند تا 120 روز قبل از تاریخ شروع دورۀ تحصیل شما صادر شود. فقط 30 روز قبل از تاریخ شروع می‌توانید با ویزای F1 وارد ایالات متحده شوید.

دوره‌ها و درس‌های دبیرستان‌ های آمریکا

دانش آموزان دبیرستانی موظف به گذراندن دوره‌های بسیار متنوعی در انگلیسی، ریاضیات، علوم و علوم اجتماعی هستند. ممکن است از آن‌ها خواسته شود که به زبان های خارجی یا تربیت بدنی بپردازند و یا دوره‌های موسیقی، هنر یا تئاتر را انتخاب کنند. بسیاری از دبیرستان‌ها دوره‌های آموزش حرفه‌ای را نیز ارائه می‌دهند. طول یک دوره می‌تواند یک‌ترم یا دو ترم باشد. سال تحصیلی به طور کلی از اواسط ماه اوت آغاز می‌شود و در اوایل ماه ژوئن پایان می‌یابد.

دروس اجباری که در دبیرستانهای ایالات متحده تدریس می‌شود شامل موارد زیر است:

 • علوم : زیست شناسی، شیمی و فیزیک
 • ریاضیات : آمار، جبر، هندسه و حساب
 • انگلیسی : زبان شفاهی، علوم انسانی، ادبیات
 • علوم اجتماعی : تاریخ، جغرافیا و اقتصاد

بیشتر ایالت‌ها دوره‌های بهداشتی را اجباری کرده‌اند تا دانش آموزان در مورد کمک‌های اولیه، تغذیه، رابطۀ جنسی و آگاهی از دارو بیاموزند. هنر، زبان خارجی و تربیت بدنی نیز توسط برخی از مدارس در برنامه درسی اجباری است.

ویزای J1 ویزای تحصیلی آمریکا

این نوع ویزا به ویزای فرصت مطالعاتی معروف است و برای دانشجویانی که برای تحقیق و یا تدریس به امریکا می ایند استفاده می شود. مدت ویزا بستگی به دوره ای دارد که دانشجو چه مدت در ان دانشگاه برای درس خواندن حضور دارد، اما به طور متوسط دانشجو پس از ۲ سال از امریکا باید خارج شود و دوباره ویزا بگیرد. برای همسر و فرزند زیر ۲۱ سال نیز می توان ویزای j2 را دریافت کرد.

نکته حائز اهمیت این است که در تمامی روش های گفته شده باید دانشجو تمکن مالی خودرا به دولت ثابت کند.

نکته بسیار مهم دیگر این است که قبل از ورود دانشجویان به دانشگاه باید در ازمون هایی که توسط آموزش و پرورش امریکا تعیین شده است قبول شوند.

یکی از قوانین اخذ ویزای تحصیلی آمریکا شواهد مالی می باشد. شواهدی که نشان دهد که شما یا والدینتان از شما حمایت می کنند، سرمایه کافی برای تامین مخارج شهریه و هزینه های زندگی در آمریکا را در طول دوران تحصیلی در نظر گرفته شده رابرای شما دارند. در واقع برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا نیاز به اثبات تمکن مالی حداقل ۱ سال می باشد.

بطور مثال اگر حامی مالی شما کارمند حقوق بگیر است، می تواند اسناد مالیات بر درامد و حساب بانکی اصلی را نیز بگنجانید. اگر حامیتان صاحب کسب و کار هستند، اسناد ثبت کسب و کار،مجوز،اسناد مالیاتی و همچنین حسابهای بانکی اصلی را ضمیمه پرونده خود کنید.