دکتری در آمریکا

زندگی در آمریکا
زندگی در آمریکا
آگوست 13, 2022
پرستاری در آمریکا
پرستاری در آمریکا
آگوست 20, 2022

یکی از منحصر به فرد ترین دوره های تحصیلی، دکتری در آمریکا به شمار می رود. آمریکا تنها بزرگترین و محبوب ترین مقصد برای تحصیل دکترا در خارج از کشور نیست، ولی این بر همگان واضح است که بسیاری از موقعیت های جذاب دکتری در دانشگاه های آمریکا قابل دسترس می باشد. بورسیه های تحصیلی متنوع، فرصت های بیشمار پژوهشی، اساتید با تجربه، امکانات آموزشی ایده آل فقط به عنوان بخشی از مزایای دوره دکتری در آمریکا به شمار می رود. در این مقاله به دنبال آشنایی به ساختار دوره دکتری در آمریکا، برترین مراکز و دانشگاه های آمریکا و شرایط ورود به این دوره می پردازیم.

ساختار دکتری در آمریکا

دوره های دکتری در آمریکا به صورت میانگین بین 4 تا 6 سال به طول می انجامد. دوره دکتری شامل دو مرحله آموزشی و پایان نامه تقسیم می شود که دوره آموزش یک تا 2 سال و مابقی تحصیل به پایان نامه می پردازند. در حالی که دانشجویان دکتری در کشورهایی مانند انگلستان و کانادا به طور معمول بلافاصله شروع به تحقیق برای پایان نامه خود می کنند، دوره دکتری در آمریکا با کلاس ها و ارزیابی های تدریس شده شروع می شود و در یک امتحان جامع به اوج می رسد. تنها پس از گذراندن این مرحله است که دانشجو موضوع پایان نامه خود را تایید می کند و به تحقیق در مورد آن می پردازد. سال تحصیلی دوره دکتری در آمریکا شامل دو ترم آموزشی است: آگوست-دسامبر و ژانویه-مه.

دوره آموزشی

دوره اول مقطع دکتری در آمریکا بسیار شبیه به کارشناسی ارشد تدریس می شود. شما مجموعه ای از واحد ها یا ماژول های درسی را تکمیل خواهید کرد. کلاس های اصلی یک نیاز ضروری برای برنامه های تحصیلی دانشجویان می باشد. آنها مفاهیم کلیدی و تکنیک های تحقیق و همچنین سایر دانش موضوع مورد نیاز را پوشش خواهند داد. برخی از واحد های آموزشی در هر رشته دانشگاهی به صورت اختیاری است که دانشجویان موظف به سپری کردن تعداد مشخصی واحد می باشند. دانشجویان پس از سپری کردن دوره آموزشی در یک آزمون جامع شرکت می کنند و در صورت قبولی در این آزمون مجوز حضور در دوره دوم دکتری را دریافت می نمایند.

مرحله پایان نامه

همانطور که عنوان گردید، دانشجویان در صورت قبولی در آزمون جامع قادر خواهند بود برای دوره پایان نامه شرکت نمایند. انتخاب موضوع پایان نامه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این دوره، شرایط تحصیل همانند سایر کشورهای برتر دنیا با تحقیقات و فعالیت بر یک موضوع انتخابی همراه است. این دوره تحصیلی بین 3 تا 4 سال به صورت میانگین به طول می انجامد. آزمون نهایی دانشجویان دکتری  ارائه و بررسی شفاهی پایان نامه خواهد بود.

انواع دوره دکتری در آمریکا

اکثر دانشگاه های کشور آمریکا به سادگی مدرک دکتری (یا Ph.D.) استاندارد را به عنوان دکترای آکادمیک اعطا می کنند. این مدرک معادل دکتری در کشورهای دیگر است، اگرچه یک فارغ التحصیل دکترای آمریکایی معمولاً علاوه بر تهیه پایان نامه، کلاس ها و فعالیت های اضافی را نیز گذرانده است. برخی از برنامه های دکترای حرفه ای مانند DBA (دکتر مدیریت بازرگانی) و EdD (دکتر آموزش) اعطا می کنند. اینها معمولاً شامل پروژه های عملی بسیار خاص و مطالعات موردی علاوه بر کلاس های آکادمیک و تحقیقات پایان نامه می شوند.

انواع دیگری از مدرک دکتری در دسترس دانشجویانی است که به دنبال واجد شرایط بودن برای مشاغل تحت نظارت مانند حقوق یا پزشکی هستند. این مدارک JD (دکتر حقوق) و MD (دکتر پزشکی) بسیار متفاوت از دکترای آکادمیک سازماندهی شده‌ اند و معمولاً دانشجویان را واجد شرایط قانونی یا پزشکی در کشورهای دیگر نمی‌ کند.

هزینه های دکتری در آمریکا

با توجه به طیف وسیعی از دوره های تحصیلی در کشور آمریکا، جای تعجب نیست که هزینه های دکتری در دانشگاه های آمریکا بسیار متفاوت باشد. هزینه های تحصیل در این مقطع به صورت میانگین بین 20 تا 35 هزار دلار در سال تخمین زده می شود. لازم به ذکر است که بسیاری از دانشجویان مقطع دکتری در آمریکا موفق به دریافت بورسیه های تحصیلی در این کشور می شوند.

هزینه های واقعی بین مؤسسات دولتی و خصوصی متفاوت است و گاهی اوقات به وضعیت اقامت دانشجویان بستگی دارد:

 • مؤسسات دولتی به طور متوسط 12 تا 13 هزار دلار در سال برای دانشجویان آمریکایی در برنامه های تحصیلات تکمیلی دریافت می کنند. توجه داشته باشید که هزینه های دانشجویان بین المللی به مراتب بالاتر از این هزینه است.
 • موسسات خصوصی به طور متوسط ​​26 تا 27 هزار دلار در سال برای همه دانشجویان در برنامه های تحصیلات تکمیلی دریافت می کنند.

منابع مالی

هزینه های زندگی و تحصیل در دوره دکتری برای دانشجویان بین المللی بسیار بالا می باشد و بسیاری از دانشجویان به دنبال تامین هزینه های جاری در این کشور می باشند. از معمول ترین منابع مالی اخذ بورسیه های متنوعی دوره دکتری در کشور آمریکا است که دانشجویان در صورت ارائه مدارک بین المللی ایده آل از شانس بالایی برای دریافت آن برخوردار می باشند.

لازم به ذکر است که دانشجویان قادر خواهند بود به صورت نیمه وقت به کار بپردازند. میانگین دستمزد دانشجویان برای کارهای نیمه وقت بین 10 تا 12 دلار به ازای هر ساعت در نظر گرفته می شود. دانشجویان با درآمد های حاصله از کار دانشجویی می توانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند.

شرایط پذیرش دوره دکتری

برای اخذ پذیرش در دوره دکتری در آمریکا، دانشجویان موظف به ارائه مدارک مورد نیاز می باشند. از مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دوره دکتری در آمریکا می توان به ریز نمرات تحصیلی، توصیه نامه، رزومه و مدارک هویتی دانشجویان بین المللی اشاره کرد. لازم به ذکر است شرایط پذیرش هر دانشگاه در کشور آمریکا با دیگر مراکز آموزشی متفاوت است و نمی توان یک شرایط یکسان را برای اخذ پذیرش دکتری در آمریکا تعیین نمود. در ادامه به اساسی ترین شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آمریکا در مقطع دکتری می پردازیم:

معدل

دانشگاه های آمریکا از سیستم میانگین نمرات (GPA) برای سنجش عملکرد تحصیلی استفاده می کنند. به جای اعمال یک طبقه‌ بندی دانشگاهی برای نتیجه نهایی، معدل توسط تمام ارزیابی‌ های فردی که در طول یک مدرک تکمیل می‌ کنید شکل می‌ گیرد. برنامه های تحصیلات تکمیلی ایالات متحده ممکن است بر اساس نمرات نهایی و ریز نمرات محاسبه گردد.

آزمون های پذیرش تخصصی

اکثر دانشگاه های ایالات متحده از آزمون ورودی برای ارزیابی مناسب بودن برای تحصیلات تکمیلی استفاده می کنند. این ها مهارت های شما را در سواد، حساب، تفکر انتقادی و انواع مختلف استدلال آزمایش می کنند. نمره خوب نشان می دهد که شما از نظر آکادمیک قادر به انجام کارهای پیشرفته در سطح فارغ التحصیلی هستید. دانشگاه‌ ها معمولاً خودشان آزمون‌ ها را برگزار نمی‌ کنند. از معمول ترین آزمون های پذیرش تخصصی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزمون جنرال GRE توانایی های استدلال و تحلیل عمومی دانشجویان را اندازه گیری می کند. برنامه های مختلف ممکن است به جنبه های خاصی از امتیاز شما نگاه کنند. به عنوان مثال، یک برنامه علوم انسانی ممکن است بیشتر به استدلال و سواد شفاهی شما توجه داشته باشد تا استدلال کمی و حسابی شما.
 • آزمون GRE Subject وسعت دانش شما را در یک موضوع دانشگاهی خاص اندازه گیری می کند. آزمون ها در زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی موجود است.
 • آزمون GMAT برای مدارک DBA و سایر برنامه های کسب و کار و مدیریت
 • آزمون LSAT برای دوره های حقوق و رشته های مرتبط

آزمون های زبان

مدرک زبان له عنوان یکی از معمول ترین مدارک مورد نیاز دوره های دکتری در آمریکا به شمار می رود. از همین رو دانشجویان با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش دوره دکتری در آمریکا امتحان نمایند. رایج ترین مدارک زبان برای ارائه به مراکز آموزشی آمریکا شامل آیلتس و تافل می شود.

مصاحبه

مصاحبه و یا شرکت در یک جلسه برای دوره دکتری در آمریکا معمول نمی باشد ولی برخی از دانشگاه های آمریکا و یا اساتید برای تایید و قبولی دانشجویان بین المللی جلسه ای را برای صحبت با دانشجویان تنظیم می کنند.

مزایای دوره دکتری

محبوبیت کشور آمریکا سبب می گردد تا بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل دوره دکتری در این کشور شانس خود را برای ورود به دانشگاه های این کشور امتحان نمایند. در حدود یک میلیون دانشجوی بین المللی در حال سپری کردن دوره های دکتری در این کشور می باشند. این آمار خود به عنوان یکی از دلایل محبوبیت این کشور به شمار می رود. در ادامه به برترین مزایای دوره های دکتری در آمریکا می پردازیم:

 • دانشگاه ها و تحقیقات پیشرو جهان: دانشگاه های آمریکا همیشه سالانه در میان برترین دانشگاه های جهان جای دارند. رضایت دانشجویان، اساتید مطرح، سیستم آموزشی و مقالات بین المللی همگی باعث می گردد تا دانشگاه های آمریکا در زمره برترین دانشگاه های جهان باشند.
 • نوآوری تحصیلی: کشور آمریکا پس از آلمان دومین کشوری بود که دکتری مدرن را ارائه داد. همچنین بسیاری از ایده های آموزشی جدید از کشور آمریکا اتخاذ می شود.
 • انتخاب های بیشمار: با توجه تعداد بالای دانشگاه های آمریکا و تنوع بالای رشته های تحصیلی، دانشجویان بین المللی بدون هیچ محدودیتی قادر خواهند بود برای هر یک از مراکز آموزشی این کشور اقدام نمایند.
 • بورسیه های تحصیلی: دانشجویان برای تامین هزینه های تحصیلی دوره دکتری قادر خواهند بود با ارائه مدارک مورد نیاز، شانس خود را برای دریافت بورسیه های تحصیلی ارتقا دهند.
 • بازار کار ایده آل: با توجه به بازار کار ایده آل کشور آمریکا، دانشجویان دوره دکتری در آمریکا از این باب با آرامش بیشتری به تحصیل می پردازند. این سبب می گردد تا دانشجویان بیشتری کشور آمریکا را به عنوان مقصد نهایی تحصیلات تکمیلی انتخاب نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *