تحصیل در آمریکا

دانشگاه های آمریکا
دانشگاه های آمریکا
آگوست 20, 2022

تحصیل در آمریکا آرزوی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان می باشد و برخی دست یافتن به این رویای شیرین را غیر ممکن می دانند اما با آگاهی از شرایط و مقررات این کشور می توان در این زمینه اقدام کرد. دانشگاه های این کشور معمولا در بین بهترین و برترین مراکز علمی در سراسر دنیا هستند و مدارک تحصیلی آن ها در اکثر کشورها معتبر می باشد. موارد ذکر شده دلیل اصلی برای تقاضای زیاد تحصیل در این کشور می باشد. البته در حال حاضر فرآیند اخذ ویزا برای ایرانی ها مشکل شده است. متقاضیان تحصیل در کشور آمریکا در ابتدا سوالات فراوانی مواجه هستند مانند : شرایط تحصیل در آمریکا چیست؟ هزینه های تحصیل در این کشور چه میزان است؟ برترین دانشگاه های آمریکا کدام اند؟ ایرانی ها می توانند از طریق پذیرش تحصیلی ویزای آمریکا را دریافت کنند و… که در ادامه به توضیح هر یک از سوالات فوق و موارد بیشتر خواهیم پرداخت، پیشنهاد می کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در آمریکا

از دلایل اصلی که دانش آموزان و دانشجویان بین المللی اقدام به تحصیل در آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور می نمایند می توان به سیستم آموزشی، امکانات رفاهی ایده آل، سطح بالای زندگی و همچنین تحصیل در برترین مدارس و دانشگاه های دنیا اشاره نمود. مهاجرت تحصیلی یکی از سریع ترین و آسان ترین روش های مهاجرت به آمریکا به شمار می رود. شرایط ویژه ای که برای تحصیل در این کشور وجود دارد موجب گردیده، افراد بسیاری از کشورهای مختلف متقاضی دریافت ویزای تحصیلی آمریکا باشند. جمعیتی که هم اکنون در کشور آمریکا زندگی می کنند حدود ۳۲۶ میلیون نفر بوده و از امکانات زندگی با سطح کیفی بالایی برخوردار هستند.

سیستم آموزشی که در آمریکا وجود دارد بخش عظیمی از گزینه ها را در خصوص تحصیل در آمریکا برای متقاضیان فراهم کرده تا دانش آموزان و دانشجویان بین المللی بتوانند بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایند. بهره مندی از شرایط ایده آل برای زندگی و امکانات تحصیلی ویژه موجب شده همه ساله افراد بسیاری متقاضی مهاجرت به آمریکا بوده و برخی نیز نسبت برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا اقدام نمایند. سیستم آموزش و پرورش ایالات متحده دارای بسیاری از عوامل مثبت است و به این ترتیب به دانش آموزان اجازه می دهد تا پتانسیل کامل خود را کشف کنند. این امر به جذابیت آن می افزاید و ایالات متحده را به یکی از ایده آل ترین مقصد برای آموزش عالی تبدیل کرده است.

تحصیل در مدارس آمریکا

تحصیل در مدارس آمریکا به دو بخش ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود. دانش آموزان از 6 سالگی وارد مدارس ابتدایی آمریکا می شوند. تحصیلات در این مقطع تحصیلی برای همه کودکان اجباری است و خانواده ها با توجه به شرایط خود قادر خواهند بود برای مدارس دولتی و خصوصی اقدام نمایند. با توجه به شرایط موجود و پاندمی کرونا، بسیاری از مدارس خدمت خود را به صورت آنلاین ارائه می دهند. از همین رو با بررسی تمامی شرایط می توان برای بهترین انتخاب تحصیلی اقدام نمود.

به صورت معمول طول دوره تحصیل در مدارس آمریکا بین 11 تا 12 سال به طول می انجامد. داش آموزان برای تحصیل در هر یک از مقاطع ابتدایی و یا متوسطه باید 6 سال را پشت سر بگذارند.پس از اتمام دوره دبیرستان، مدرک دیپلم به دانش آموزان تعلق می گیرد. لازم به ذکر است که سن مدارس آمریکا از 6 سالگی شروع می شود و دانش آموزان بین المللی از این سال قادر خواهند بود برای تحصیل در آمریکا اقدام نمایند.

مرحله دوم مدارس که با نام متوسطه یا secodary school به دو قسمت middle school و high school تقسیم می شود. هر ترم مدارس آمریکا شامل 3 ترم آموزشی 3 ماهه است و با توجه به بازه های زمانی هر مدرسه می توان با ارائه مدارک شانس خود را برای تحصیل در آمریکا امتحان نمایند. شروع سال تحصیلی در این کشور، ماه های آگوست یا سپتامبر و پایان آن در ماه های جون یا می می باشد. لازم به ذکر است که برخی از مدارس دوره های تابستانی را نیز ارائه می دهند. این دوره های تابستانی به صورت اختیاری است و برای آمادگی کودکان برای ورود به مدارس تلقی می شود.

دانش آموزان پس از اتمام دوره های مدارس در آمریکا از شانس بالاتری برای ورود به کالج ها و دانشگاه های آمریکا برخوردار می باشند. دوره های کارشناسی به عنوان مقطع بعدی تحصیلی در آمریکا شناخته می شود که شرایط ورود و مدارک مورد نیاز به آن را در بخش بعدی به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

مقطع کارشناسی در آمریکا

دوره کارشناسی در آمریکا به عنوان اولین مقطع تحصیلی دانشگاهی کشور آمریکا به شمار می رود. دوره های لیسانس در کشور آمریکا متناسب با رشته های انتخابی بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد. به طور مثال دوره های مدیریتی در حدود 3 سال و دوره های مهندسی 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان با سپری کردن این دوره موفق به دریافت مدرک کارشناسی در آمریکا می شوند. دانشجویان باید در این مقطع دروس پایه ای همچون علوم، علوم اجتماعی، تاریخ، هنر و … را سپری کنند تا آمادگی لازم جهت ادامه تحصیل در رشته ای خاص را به دست بیاورند.

دانش آموزان با ارائه سوابق آموزشی 12 سال تحصیل قادر خواهند بود تا شانس خود را برای تحصیل در آمریکا امتحان نمایند. از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا می توان به مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی اشاره کرد. دوره های کارشناسی در آمریکا به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان با ارائه مدرک های آیلتس و تافل قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی اقدام نمایند.

تنوع رشته های دوره های کارشناسی در آمریکا سبب می گردد تا دانشجویان بدون هیچ محدودیتی برای دانشگاه های آمریکا اقدام نمایند. از همین رو دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود با توجه به رشته و بودجه های در نظر گرفته شده برای تحصیل در آمریکا اقدام نمایند. به صورت میانگین هزینه های دوره لیسانس در آمریکا برای دانشجویان بین المللی بین 25 تا 40 هزار دلار در سال تخمین زده می شود.

دوره کارشناسی ارشد در آمریکا

دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا به عنوان برترین و پرطرفدار ترین مقطع تحصیلی به شمار می رود. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای این مقطع تحصیلی اقدام می نمایند. با توجه به حساسیت های موجود برای سایر مقاطع تحصیلی، دوره های کارشناسی ارشد را می توان به عنوان حساس ترین مقطع تحصیلی قلمداد کرد.

دانشجویان بین المللی با سوابق ایده آل از شانس بالاتری برای ورود به دانشگاه های آمریکا برخوردار می باشند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد آمریکا می توان به سوابق تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه، رزومه و مدرک زبان اشاره کرد. نمره مورد نیاز برای ورود به این مقطع تحصیلی نمره آزمون آیلتس و یا نمرات مشابه در آزمون تافل می باشد.

بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ارتقا کیفیت آموزشی و بهبود شرایط تحصیلی برای تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا اقدام می نمایند. این نکته سبب می گردد تا شانس دریافت بورسیه های متنوع دوره دکتری در آمریکا افزایش یابد. از همین رو دانشجویان قادر خواهند بود تا با پرداخت دو سال هزینه تحصیل در آمریکا می توانند آینده روشنی را برای خود متصور شوند. به صورت میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی بین 20 تا 30 هزار دلار تخمین زده می شود.

از برترین مزایای دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا حق همراه و اجازه کار برای دانشجویان است. دانشجویان متاهل با اخذ ویزای تحصیلی آمریکا قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر 19 سال خود را به همراه داشته باشند. لازم به ذکر است که به دانشجو 20 ساعت در هفته حق کار در خاک آمریکا تعلق می گیرد. با درآمد های حاصله از کار دانشجویی می توان بخش عمده ای از هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا را تامین نمایند.

مقطع دکتری در آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را برای برخورداری از امکانات آموزشی دارند باید در نظر داشته باشند که یکی از شرایط مهم برای تحصیل در مقطع دکتری ارائه مدرک کارشناسی ارشد است. دانشجویانی که از کشورهای دیگر با هدف تحصیل در آمریکا وارد این کشور می شوند در خصوص مقطع دکتری باید زمان بیشتری را صرف کنند و باید توجه داشت که این مدت ممکن است به ۴ یا ۵ سال نیز افزایش پیدا کند.

رویه دوره دکتری در آمریکا با سایر کشور های برتر دنیا از جمله انگلستان و کانادا متفاوت است. در دو سال نخست که دانشجویان با قصد تحصیل در مقطع دکتری به تحصیل می پردازند شرکت در کلاس ها و سمینارها الزامی است. پس از این زمان متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا باید به تحقیق و پژوهش پرداخته و پایان نامه معتبری را ارائه دهند. در پایان و برای اعطا مدرک، دانشجویان می بایست از پایان نامه خود به صورت شفاهی دفاع کنند.

بسیاری از دانشجویان با توجه به تنوع رشته های تحصیلی و حضور برترین دانشگاه های دنیا در آمریکا برای تحصیل در این کشور اقدام می نمایند. از همین رو رقابت در مقطع دکتری در آمریکا به مراتب بیشتر از سایر مقاطع تحصیلی در آمریکا به چشم می خورد. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در آمریکا می توانند با ارائه مدارک بین المللی نظیر مقالات ISI، مدرک زبان و GRE و GMAT شانس خود را برای ورود به این دوره تحصیلی ارتقا دهند.

هزینه تحصیل در آمریکا در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بیشتر بوده و این امر موجب شده اغلب متقاضیان درخواست اخذ بورسیه تحصیلی را داشته باشند. البته برای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های این کشور ارائه رزومه خوب و کسب معدل بالا در مقاطع قبل به همراه ارائه نمرات خوب می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. اخذ بورسیه تحصیلی موجب می شود متقاضیان تحصیل در آمریکا علاوه بر هزینه زندگی بخش قابل توجهی از هزینه تحصیل را بپردازند.

دوره پزشکی در آمریکا

پزشکی به عنوان یکی از برترین و همچنین سخت ترین رشته های تحصیلی در آمریکا به ش تا مار می رود. شرایط ورود به این رشته تحصیلی با سایر رشته های تحصیلی متفاوت است و دانشجویان بین المللی برای اخذ مدرک پزشکی می بایست 8 تا 9 سال را طی نمایند. دانشجویان بین المللی برای ورود به رشته پزشکی در آمریکا ابتدا باید یک دوره ۴ ساله علوم پایه که شامل دروس زیست شناسی، عصب شناسی و شیمی می باشد را باید پشت سر بگذارند و در صورت موفقیت در آزمون ورودی رشته پزشکی( MCAT ) می توانند در این رشته تحصیل کنند. البته این پروسه بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد و متقاضیان باید خود را برای این شرایط آماده کنند.

اکثر دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند و افرادی که مدرک پزشکی خود را از این کشور دریافت کرده اند معمولا برای کار یا ادامه تحصیل در سایر کشورها احتیاج به ثبت مدارک یا معادل سازی آن ها ندارند که این امر نشان دهنده سطح کیفیت آموزش و ارزش مدارک دانشگاه های آمریکا در سطح بین المللی می باشد.

دولت آمریکا بورسیه و یا حمایت های مالی را برای دوره های پزشکی در نظر نگرفته است. از همین رو دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آمریکا می بایست هزینه های تحصیل و زندگی خود را پرداخت نمایند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در این کشور سالانه بین ۳۵ تا ۵۰ هزار دلار می باشد که به این مبلغ باید هزینه های زندگی را اضافه کرد در نتیجه تحصیل رشته پزشکی در کشور آمریکا نیازمند داشتن سرمایه کافی از جانب متقاضی می باشد.

دانشگاه های آمریکا

آمریکا خواستگاه برترین دانشگاه های دنیا در تمامی رشته های تحصیلی است. این کشور با بزرگترین نظام آموزشی جهان با بیش از 4600 مرکز آموزشی در رتبه نخست قرار دارد. دانشگاه های آمریکا به صورت کلی به دو بخش خصوصی و دولتی دسته بندی می شوند. هر یک از این مراکز دارای شرایط متفاوتی می باشند.

 • دانشگاه های خصوصی: این مراکز به صورت معمول کوچکتر از دانشگاه های دولتی می باشند و دانشجویان هزینه های بیشتری را برای تحصیل در این مراکز پرداخت می نمایند.
 • دانشگاه های دولتی: مراکز دولتی به صورت میانگین شهریه کمتری را از دانشجویان طلب می کند. همچنین دانشجویان در صورت ارائه مدارک بین المللی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای دریافت بورسیه های تحصیلی امتحان نمایند.

سایت های متفاوتی سالانه برترین دانشگاه های دنیا را با توجه به فاکتورهایی نظیر رضایت دانشجویان، مقالات بین المللی و نرخ ورود به بازار کار رتبه بندی می کنند. همواره دانشگاه های آمریکا در این لیست جای دارند. انتخاب برترین دانشگاه متناسب با شرایط دانشجویان تعیین می گردد که با مطالعه مقاله دانشگاه های آمریکا می توانید به راحتی آنها را انتخاب نمایید. پنج دانشگاه برتر آمریکا از نگاه سایت QS به شرح زیر است:

 1.  Massachusetts Institute of Technology
 2.  Stanford University
 3.  Harvard University
 4. California Institute of Technology
 5. University of Chicago

هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا

یکی از مهم ترین نکات دانشجویان برای انتخاب یک کشور، میزان هزینه های تحصیل و زندگی در کشور مورد نظر می باشد. از همین رو با اطلاع از هزینه های موجود در آمریکا می توان با آگاهی بیشتر انتخاب صحیحی را داشت. لازم به ذکر است، دانشجویان بین المللی مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا ۱۵ دلار به ازای هر ساعت می باشد. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فر، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های زندگی

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که هزینه های زندگی در آمریکا برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه می باشد.

مورد هزینه های ماهیانه
محل اقامت ۴۰۰ دلار
مواد غذایی (وعده های غذایی خانگی) ۱۵۰ دلار
کارت های تماس بین المللی ۱۵ دلار
اینترنت خانگی ۱۵ دلار
تلفن همراه ۵۰ دلار
وعده های غذایی رستوران ۷۵ دلار
سرگرمی ۱۰۰ دلار
خرید کردن ۱۰۰ دلار

هزینه های تحصیل در آمریکا

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آمریکا ملزم به پرداخت هزینه می باشند. در ادامه به هزینه های تحصیل در آمریکا در تمامی مقاطع تحصیلی اشاره می شود. لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در آمریکا به عوامل زیادی از جمله رتبه دانشگاه، نوع دانشگاه و رشته انتخابی بستگی دارد. از همین رو هزینه های زیر میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه های آمریکا می باشد.

 1. مدارس آمریکا: بین 15 تا 20 هزار دلار در سال
 2. دوره کارشناسی: 20 تا 30 هزار دلار سالانه
 3. دوره کارشناسی ارشد: 18 تا 25 هزار دلار در سال

مزایای تحصیل در آمریکا

تحصیل در خارج از کشور یک تجربه شگفت انگیز است که باعث می شود طرز فکر شما تغییر کند و به شما امکان دهد تا به عنوان یک فرد رشد کنید. آمریکا با توجه به کیفیت آموزش و فرصت های شگرف، یک مقصد بسیار محبوب دانشجویی است. دلایل زیادی برای انتخاب کشور آمریکا برای ادامه تحصیل وجود دارد. همین سبب می گردد تا سالانه تعداد زیادی از متقاضیان برای ادامه تحصیل در آمریکا شانس خود را امتحان می نمایند. از مهم ترین و برتین مزایای تحصیل در آمریکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوره های متنوع
 • سطح بالای علمی اساتید
 • کیفیت بالای دانشگاه های آمریکا
 • تنوع رشته های تحصیلی
 • بازار کار پس از تحصیل
 • جمعیت چند فرهنگی
 • تحصیل به زبان انگلیسی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

روند اقدام برای تحصیل در آمریکا با انتخاب دانشگاه یا مدرسه مورد نظر و آمادگی مدارک برای اخذ پذیرش شروع می شود. متقاضیان تحصیل در آمریکا در ابتدا می بایست با توجه به میزان بودجه مورد نظر و رشته تحصیلی، لیستی از مراکز ممکن را تهیه و تنظیم نمایند. با توجه به بازه های Deadline هر مرکز آموزشی، مدارک مورد نظر را در اختیار دارالترجمه برای ترجمه و تاییدات قرار دهید. در ادامه این بخش مرحله پذیرش و آمادگی ویزا جهت ورود به کشور آمریکا را مورد بررسی و تحلیل قرار داده ایم.

مرحله اول: پذیرش

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا با فراهم آوردن مدارکی نظیر مدرک زبان، سوابق تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه، انگیزه نامه و رزومه قادر خواهند بود به این مهم دست پیدا کنند. بازه زمانی معمول برای دریافت پذیرش بین ۱ تا ۳ ماه در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که برای ورود به برخی رشته های تحصیلی آزمون ورودی احتیاج می باشد.

لازم بذکر است که هر مرکز آموزشی در آمریکا مدارک متفاوتی برای اعطای پذیرش در نظر می گیرد و مدارک عنوان شده از معمول ترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی قلمداد می شود. برخی از دانشگاه های کشور آمریکا برای اعطای پذیرش به دانشجویان بین المللی هزینه یک ترم دانشگاه را از دانشجویان طلب می نمایند. از همین رو دانشجویان با پرداخت هزینه های عنوان شده قادر خواهند بود شانس خود را برای اخذ نامه I-20 افزایش دهند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

روند ویزا در حال حاضر به صورت معمول بین ۲ تا چندین ماه به طول می انجامد. لازم به ذکر است که برای مراجعه به سفارت مدارکی نظیر حساب بانکی، نامه پذیرش (۲۰-I) به همراه مدارکی که نشان دهنده بازگشت به کشور مبدا می باشد. روند اقدام برای ویزای تحصیلی آمریکا بدین صورت می باشد که دانشجویان در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا، برای تعیین وقت مصاحبه اقدام می نمایند. در روز مقرر شده به همراه مدارک عنوان شده برای مراجعه به سفارت راهی کشور ثالث می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *